Іноді люди з аутизмом відчувають нервовий зрив. Через стрес вони закриваються в собі або, ще складніше – стають роздратовані. Що робити, якщо ви опинилися поряд? Ось приклад дій, які можуть допомогти людині.
Дії:
- Якщо ви знайомі з людиною з аутизмом або її родичем, заздалегідь дізнайтеся, що може ії заспокоїти, а які речі викликати сильний стрес. Уникайте цих речей та дій. Використовуйте те, що може переключити. чи заспокоїти людину, наприклад візуальні підказки.
- Заспокойтеся самі та не панікуйте.
- Якщо людина вміє говорити, чітким спокійним голосом запитайте її, що з нею не так? Які в неї проблеми? Не наполягайте на відповіді! Наполегливість заради отримання відповіді може погіршити ситуацію та посилити сенсорне перевантаження чи істерику. У стані стресу людина з РАС також може вас просто не почути, та не побачити. Якщо на фоні чутно рекламу по ТБ, або інший голосний звук, по можливості вимкніть його, тому що це може заважати.
- Якщо людина не говорить (або не відповідає), теж вимкніть телевізор, радіо і будь-які джерела шуму або яскравого світла. Іноді, людина з аутизмом має проблеми з сенсорним сприйняттям світу. Вона чує, відчуває, бачить набагато сильніше, ніж ви.
- Не намагайтеся запобігти аутостимуляційній поведінці, тікам. Ці серії повторень певних рухів є механізмом, який заспокоює людину з аутизмом. Прикладами такої поведінки є: махи руками, клацання пальцями, похитування. Однак, якщо людина з аутизмом починає робити собі боляче (наприклад, б'є себе кулаками, б'є головою в стіну) зробіть все, щоб це зупинити. Чи вдасться вам це відвернути залежить від ступеня стресу та ситуації.
- Якщо людина має схильності кидати речі, перемістіть всі об'єкти, які знаходяться поруч.
- Допоможіть зняти всі незручні частини гардеробу: шарфи, светри, краватки, підтяжки, тощо. Вони можуть дратувати.
- Не застосовуйте погладжування по тілу. Якщо людина з аутизмом сидить, встаньте за нею та обійміть її на рівні грудей. Поверніть її голову в сторону і покладіть свою щоку на її голову. Застосуйте невеликий тиск. Це утримання має допомогти розслабленню і заспокоєнню. Також може допомогти масаж. Допоможіть сісти своєму підопічному в зручному положенні, ніжно натисніть на скроні, розмасажуйте плечі, спину або ноги. Нехай ваші рухи будуть м'які, заспокійливі та старанні. УВАГА- багато людей з аутизмом не люблять дотиків, дійте обережно. Застосовуйте це тільки тоді, коли ви знаєте людину та її реакцію на ці дії!!!
- Якщо у вас є така можливість, відведіть людину в тихе місце. Якщо ні, спробуйте пояснити ситуацію і попросити інших людей вийти з приміщення в якому ви знаходитеся. Також можуть допомогти «тихі» навушники, які блокують звук.
- Ситуація погіршується? Кличте на допомогу.
ПОПЕРЕДЖЕННЯ
- Кризові моменти / зриви ніколи не повинні бути приводом для загальної уваги. Не ставтеся до цього як до простої істерики та не засуджуйте.
- Не залишайте людину з РАС наодинці з собою, тільки якщо це не є безпечним оточенням (наприклад її будинок).
- Не сваріть людину за те, що у нього кризовий момент. У той час як вона, можливо, знає, що, наприклад, зриви в громадських місцях не є прийнятними, кризові моменти часто є звичайним результатом накопичення стресу і майже неминучі.
- Ніколи не кричіть на людину з аутизмом. На жаль іноді вона тільки таким способом вміє висловлювати свій дискомфорт
- Ніколи не причиняйте фізичний біль.
Джерело: http://www.domrainmana.pl/
Немає коментарів:
Дописати коментар